Wyślij sms o tresci WNIOSEK na nr 7257 (2,46zł za sms)  zadzwoń 70 840 80 45 – 24/7 Zadzwoń

5 podstawowych błędów przy oszczędzaniu

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

5 podstawowych błędów przy oszczędzaniu

Zarządzania w zakresie gospodarowania domowym budżetem i oszczędzania najczęściej uczymy się same i to niestety na własnych błędach. Spróbujmy przybliżyć 5 najważniejszych błędów, aby wiedzieć, czego się wystrzegać.

Oszczędzanie pozwala lepiej się przygotować na niepewną przyszłość, chociaż z pewnością nie jest łatwe. Jak wszystkiego, regularnego odkładania pieniędzy trzeba się nauczyć. Naukę można zacząć od uświadomienia sobie błędów, które utrudniają comiesięczne odkładanie określonej kwoty.

  1. Nie sprawdzamy banków i operatorów

Oszczędzanie zaczyna się od drobnych sum, a te – jak pokazuje praktyka – często są pochłaniane przez konto bankowe i operatorów telefonii komórkowej. Jednym z podstawowych błędów jest pozostawienie tych dwóch stref naszych wydatków bez kontroli. A banki czy operatorzy świadczący usługi telekomunikacyjne często się mylą i to zazwyczaj na naszą niekorzyść. Niepotrzebne usługi doliczone do abonamentu telefonicznego czy opłaty za karty płatnicze/kredytowe, z których nie korzystasz, w skali roku mogą się okazać znaczące. Warto zatem od czasu do czasu zerknąć na szczegółową historię rachunku oraz biling i sprawdzić, czy nie ma tam pozycji, które możemy wyeliminować.

  1. Zwlekanie z płatnościami

Nieterminowe płacenie rachunków to wróg oszczędzania. Nie chodzi tu o rachunki za prąd czy wodę, ale za te wynikające z umów kredytowych, ratalnych czy z operatorem telefonii komórkowej. Monity i ponaglenia – w formie SMS-a lub listu – to zarobek dla instytucji je wysyłających i nasza strata. Często koszt takiego ponaglenia to 5 czy 10 zł. Nawet jeżeli te kwoty wydają się niewielkie, to w skali roku koszty samych upomnień mogą się okazać niebagatelne.

  1. Nie planujemy budżetu

Brak dokładnie zaplanowanego budżetu na dany miesiąc to również jeden z podstawowych błędów, które popełniamy. Oszczędności zaczynają się bowiem już na etapie starannego planowania wydatków. Tylko ono pozwoli oszacować, ile musimy wydać, oraz przede wszystkim to, ile będziemy mogli w danym miesiącu odłożyć. Wszystko, czego potrzebujesz do zaplanowania budżetu, to najprostszy arkusz kalkulacyjny (np. Excel) lub nawet kartka papieru i trochę czasu.

  1. Kupowanie tańszych rzeczy niższej jakości

Zakup dobrej jakości patelni, noża kuchennego czy sprzętu AGD może być znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu, co często skłania do szukania oszczędności w postaci zakupu produktu niższej jakości. W przypadku rzeczy, które kupujemy rzadko, a z których korzystamy często, lepiej wydać nieco więcej na produkt wyższej jakości, niż kupić tańszy odpowiednik niespełniający naszych oczekiwań. W skrócie – zakup tańszego zamiennika często jest jedynie pozorną oszczędnością.

  1. Nie czekamy na okazje

Warto pamiętać, że oszczędzanie to również sprytne wydawanie. Jeżeli widzimy, że np. krótka zimowa wycieczka zagraniczna czy telewizor, których zakup planowałyśmy od dłuższego czasu, są oferowane  w niższej cenie, warto z takiej okazji korzystać, nawet… jeśli to większy i nieplanowany wydatek. Z pomocą w takich przypadkach przychodzą pożyczki krótkoterminowe. Warto zauważyć, że oszczędności, jakie zrobimy przy takim okazyjnym zakupie, będą przewyższać niewielkie koszty pożyczki. Finalnie więc – oszczędzamy. Błędem byłoby nie skorzystać z takiej okazji.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *