Wyślij sms o tresci WNIOSEK na nr 7257 (2,46zł za sms)  zadzwoń 70 840 80 45 – 24/7 Zadzwoń

Jak wybrać dobre i wytrzymałe łóżko dla dziecka, czym się kierować?

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

Pomysły na kreatywne zabawy

Dzieci często nudzą się nie tylko podczas deszczu. Możesz oczywiście włączyć bajkę dla młodszej pociechy lub pozwolić na spędzenie dnia przed komputerem starszakowi. Pytanie tylko, czy takie „zabawy” pomagają Twojemu dziecku się rozwijać?

A przecież nie trzeba wcale drogich czy wymyślnych zabawek, żeby wspólnie z dzieckiem miło i kreatywnie spędzić czas. Najważniejsze, żeby znaleźć trochę wolnego czasu i przede wszystkim chęci. A więc do dzieła!

 1. Kredki w dłoń
  Rysowanie wcale nie musi być nudne. Weź duży kawałek papieru (może być papier do pakowania) i zaproponuj dzieciom, żeby się na nim położyły i wzajemnie obrysowywały siebie. Powstałe w ten sposób postacie można dowolnie kolorować, doklejać sztuczne wąsy, a po wycięciu zrobić ludzikowe puzzle. Jeśli bawisz się z jedynakiem, niech dziecko obrysuje Twój kształt na papierze. Możesz też zaproponować dziecku zabawę w rysowanie-zgadywanie. Wymyślasz przedmiot i zaczynasz go powoli malować, a dziecko próbuje zgadnąć, co to będzie. Ciekawym pomysłem może być także wspólne rysowanie kartek świątecznych lub imieninowych dla rodziny i znajomych. Kto wie, może Twoja pociecha odkryje w sobie zdolności malarskie i zapragnie zostać artystą, gdy dorośnie. Uważaj tylko, żeby Twoje dziecko nie stało się zbyt kreatywne i nie zaczęło rysować po ścianachJ
 2. Kartony dwa
  Zawsze znajdzie się w domu jeden lub dwa. Zaproponuj zabawę z kartonami, a zaskoczy Cię, w co przeobrazi je Twoje dziecko. Możesz wspólnie z maluchem pomalować je farbkami lub flamastrami, wykleić kolorowymi gazetami i stworzyć statek kosmiczny lub samolot. Może też posłużyć jako idealna kryjówka podczas zabawy w chowanego. Jeśli karton wyjdzie z zabawy bez uszczerbku, nie musisz go wyrzucać, ale np. zrobić z niego pojemnik na zabawki.
 3. Kalambury
  Uwielbiają je dzieci i dorośli. Zabawa polega na tym, że jedna osoba losuje lub wymyśla hasło – może to być przedmiot, tytuł filmu, przysłowie, stara się je pokazać lub narysować, a pozostali uczestnicy próbują je odgadnąć. Przy większej liczbie osób, możesz podzielić uczestników na dwie drużyny. Pamiętaj, że w zależności od wieku Twojego dziecka musisz dostosować stopień trudności zgadywanych haseł.
 4. Orkiestra
  Kto nie marzył w młodości, żeby grać w rockowej kapeli, zostać sławnym gitarzystą lub wybitnym pianistą? Nie trzeba od razu kupować saksofonu czy keyboardu. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu, a znajdziesz w nim masę instrumentów. Do zabawy możesz wykorzystać kuchenne garnki i drewniane łyżki, które stworzą domową perkusję. Szczotka od mopa lub paletka do badmintona może stać się elektryczną gitarą, blat stołu fortepianem, a woreczki z ryżem lub kaszą – grzechotkami.
 5. Karaoke
  Śpiewać każdy może, więc dlaczego by z tego nie skorzystać? Domowy przegląd piosenki może stać się drogą do Festiwalu w Opolu. Takie zabawy sprawdzą się przy większej grupie dzieci. Może skorzystać z bezpłatnych programów do karaoke, który znajdziesz w Internecie lub po prostu włączyć radio i zachęcić dziecko do wspólnego śpiewania.
 6. Pokaz mody
  Zabawa nie tylko dla dziewczynek. Szafa z ubraniami rodzica to dla każdego dziecka prawdziwy raj. Przypomnij sobie, gdy sam potajemnie buszowałeś w kapeluszach, swetrach, sukienkach i t-shirtach swoich rodziców i ile sprawiało to przyjemności. Jeśli obawiasz się, że maluch może zniszczyć Twoje ubrania wybierz te, które rzadko nosisz lub których nie będzie Ci szkoda, gdy dziecko nieco je sfatyguje. Spróbuj zabawy w pokaz mody, a możesz przekonać się, że pod Twoim dachem mieszka nowy Karl Lagerfeld czy Donna Karan albo światowej sławy modelka.
 7. Wyspa skarbów
  Jaki jest najlepszy plac zabaw dla Twojego dziecka? Oczywiście – Twoje mieszkanie pełne nieodkrytych zakamarków, szaf i szafek, kryjówek za kanapą czy pod łóżkiem i wielu innych. Dom może stać się prawdziwą wyspą skarbów. Wystarczy tylko ukryć jakiś przedmiot, misia lub słodycze i zaangażować dziecko w poszukiwania. Podczas szukania wymyślaj wspólnie ze swoją pociechą przygody, jakie mógł przeżyć zagubiony miś. W poszukiwaniach pomożesz maluchowi, udzielając wskazówek na zasadzie ciepło-zimno lub innych podpowiedzi.
 8. (Nie)zwykła butelka
  Kilka sztuk butelek po wodzie mineralnej lub soku może posłużyć jako kręgle, które Twoje dziecko może rozbijać piłeczką. Ciekawą zabawą jest też napełnienie butelki wodą i wlewanie do środka po kolei różnych substancji – herbaty, kawy, soku owocowego. Można też wsypywać ziarenka lub brokat i obserwować jak zachowują się po wymieszaniu z wodą. Po skończonej zabawie pozwól dziecku zgnieść butelkę – i pokaż do jakiego pojemnika należy wyrzucać plastik.
 9. Masa zabawy z masą solną
  Masa solna jest dziecinnie prosta do zrobienia (szklanka mąki,szklanka soli,125 ml wody) i przede wszystkim bezpieczna dla malucha, a przy tym daje nieograniczone możliwości tworzenia. Z masy solnej Twoje dziecko może ulepić figurki ulubionych bohaterów z bajek, ozdoby choinkowe czy wielkanocne, wyczarować korale lub broszki czy ramki do zdjęć – pomysłów jest wiele. Następnie wystarczy tylko pomalować farbkami akrylowymi solne wyroby i wysuszyć. Szybko zrobisz to w piekarniku nagrzanym do temperatury 75 stopni C. Jeśli masz starsze dziecko, możesz zaproponować lepienie figurek z plasteliny lub modeliny.
 10. Porządki też mogą być zabawą
  Od najmłodszych lat warto zacząć uczyć dziecko prostych prac domowych. Wbrew opiniom niektórych, maluch wcale nie musi przeszkadzać. I tak segregowanie skarpetek pozwoli nie tylko przyswoić mu kolory, ale ułatwi tę często nielubianą przez nas czynność. Skarpetki mogą też nie być od pary. Ileż to razy zdarzyło Ci się, że nie mogłeś znaleźć brakującej zguby? Łącząc różne skarpetki możesz nauczyć dziecko zasad łączenia kolorów. Inną propozycją może być podlewanie kwiatków albo segregacja śmieci, dzięki której Twoje dziecko już od najmłodszych lat będzie wiedziało, czym jest ochrona środowiska i jak o nie dbać.
Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *