Wyślij sms o tresci WNIOSEK na nr 7257 (2,46zł za sms)  zadzwoń 70 840 80 45 – 24/7 Zadzwoń

Praca w domu – czy można pracować na urlopie macierzyńskim?

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści WNIOSEK na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

Praca w domu – czy można pracować na urlopie macierzyńskim?

Na początku 2016 roku weszły w życie nowe przepisy, według których dodatkowy urlop macierzyński został połączony z urlopem rodzicielskim. Czy w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego można pracować w domu i jak to zrobić, aby nie stracić?

W 2016 roku długość podstawowego urlopu macierzyńskiego nie zmieniła się i nadal trwa 20 tygodni.  14 z nich musi być wykorzystane przez matkę. Pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec, który jest zatrudniony na etacie lub umowie cywilno-prawnej.

W tym czasie, jako matka, możesz podjąć się dodatkowej pracy.

Polskie prawo zezwala pracować matce podczas urlopu macierzyńskiego – zarówno podstawowego, jak i dodatkowego (rodzicielskiego) z zachowaniem prawa do zasiłku.

Przekonaj się, że można połączyć pracę w domu z opieką nad dzieckiem. Zobacz, jak to wygląda, gdy jesteś zatrudniona na etacie oraz gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą.

Umowa o pracę – praca zdalna na ½ etatu

Jeśli po porodzie czujesz się bardzo dobrze a Twoje nowonarodzone dziecko pozwala Ci zająć się swoimi sprawami, możesz rozpocząć pracę zdalną.

Pamiętaj jednak, że maksymalny wymiar Twojej pracy nie powinien przekraczać ½ etatu. Pozwoli Ci to pogodzić obowiązki zarówno względem szefa oraz swojego dziecka. Wykonywany przez Ciebie zawód nie powinien bowiem przeszkadzać się w regeneracji po porodzie i w opiece nad maluchem.

Jeśli chcesz w trakcie urlopu macierzyńskiego pracować, powinnaś przede wszystkim ustalić to ze swoim szefem. Zanim zaczniesz wykonywać zlecenia z domu i podpiszesz umowę, powinnaś także rozmówić się w kwestii godzin pracy czy ewentualnych przerw, kiedy będziesz musiała całą uwagę poświęcić dziecku.

Własna działalność gospodarcza – zasiłek macierzyński

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz ubiegać się o zasiłek macierzyński. Warunek jest tylko jeden. W momencie narodzin dziecka, musisz podlegać pod ubezpieczenie chorobowe, które dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Jeśli więc, nie załatwisz wcześniej odpowiednich formalności i nie zaczniesz odprowadzać składek, zasiłek macierzyński nie będzie Ci przysługiwał.

Prowadząc własny biznes, nie przysługuje Ci urlop macierzyński czy wychowawczy. Jest to prawo, z którego mogą skorzystać matki, pracujące na etacie.  Możesz jednak ubiegać się o zasiłek macierzyński.

W listopadzie 2015 roku zmianie uległa wysokość zasiłku macierzyńskiego, która wcześniej wynosiła 100% przeciętnego miesięcznego przychodu. Opłacenie jednej składki skutkowało wypłaceniem pełnej kwoty zasiłku.

Od stycznia 2016 wysokość zasiłku jest uzależniona od czasu opłacania składek oraz ich kwoty.  Pełny zasiłek otrzymasz więc, gdy będziesz opłacać składki przez 12 miesięcy przed porodem (będą one rosły z każdym miesiącem płacenia składek). Swoją działalność będziesz musiała także prowadzić minimum przez dwa lata.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *