Tradycja noworocznych wyprzedaży już na stałe zadomowiła się w naszym kraju. Początek nowego roku to znakomity moment na okazyjne zakupy. Aby faktycznie takie były, musimy jednak pamiętać o pięciu ważnych zasadach polowania na okazje.
Zaraz po nowym roku sklepy w galeriach handlowych w całej Polsce kuszą wyjątkowo atrakcyjnymi rabatami sięgającymi do 70 proc. Aż szkoda nie skorzystać z takich okazji. W ferworze zakupów i promocji warto jednak zachować zimną krew i nie popaść w przesadę. Poniżej przedstawiamy pięć rad, które w tym pomogą.
Po pierwsze – nie ufaj sklepowym deklaracjom
Ogromne szyldy i krzykliwe banery informujące o gigantycznych obniżkach nie mogą zawrócić nam w głowie. Praktyka pokazuje, że wiele sklepów wpisuje się w poświąteczne wyprzedaże właśnie jedynie takimi banerami, tymczasem ceny na metkach ulegają marginalnej zmianie. Dlatego jeżeli chcemy efektywnie wykorzystać noworoczny okres obniżek, należy przede wszystkim skoncentrować się na faktycznych cenach produktów, a nie – zapewnieniach sklepu. Co więcej, warto zwrócić uwagę, czy cena, która jest obniżona – powiedzmy o połowę – nie była wcześniej zawyżona. Musimy przede wszystkim pamiętać, że wiele wyprzedaży jest tworzonych sztucznie, a ceny w trakcie promocji mogą być identyczne jak przed nią.
Po drugie – przygotowanie do zakupów
Do solidnych, wyprzedażowych zakupów warto się dobrze przygotować. Te przygotowania powinny polegać na sumiennym przejrzeniu zawartości garderoby. Następnie najlepiej wypisać na kartce te jej elementy, których faktycznie potrzebujemy. Takie przygotowanie sprawi, że nie kupimy zbyt wiele niepotrzebnych drobiazgów.
Oczywiście zakupów nie musimy ograniczać jedynie do ubrań. Elementy świątecznych dekoracji czy akcesoria kuchenne w poświątecznym okresie również są oferowane w niezwykle atrakcyjnych cenach.
A co zrobić, kiedy nasza lista zakupów jest długa, a portfel po Świętach świeci pustkami? W takim przypadku warto pomyśleć o krótkoterminowej pożyczce. Oszczędności przy zakupach przecenionych produktów, jakie poczynimy dzięki dodatkowym funduszom, z pewnością będą większe niż niewielkie koszty takiej pożyczki.
Po trzecie – skup się na niezbędnych podstawach
Są rzeczy, które w trakcie styczniowych wyprzedaży szczególnie warto kupić. Chodzi tutaj o uniwersalne, ponadczasowe elementy garderoby – rodzaj odzieżowego uniformu. To najczęściej biała koszula, dobre jeansy, jednorzędowa marynarka, bielizna czy nawet dodatki.
A może świąteczne dekoracje? Co prawda grudzień bardziej sprzyja ich zakupowi, ale ceny w styczniu są zazwyczaj wyjątkowo niskie, a ozdoby będą niezastąpione na przyszły rok.
Po czwarte – zwrot lub wymiana
Możliwość zwrotu bądź przynajmniej wymiany przecenionego towaru to wbrew pozorom niezwykle istotna kwestia. Często się zdarza, że w ferworze okazyjnych zakupów kupujemy rzeczy, które tak naprawdę – po tym, jak ochłoniemy – okazują się czystą fanaberią. Dlatego tak ważna w przypadku wyprzedaży jest możliwość zwrotu bądź wymiany towaru. Każdy sklep nieco inaczej podchodzi do tych kwestii, wiec zawsze przed zakupem warto upewnić się co do warunków. Im bardziej restrykcyjne, tym bardziej przemyślane powinny być zakupy.
Po piąte – nic na siłę
Ogólna zasada, którą warto się kierować przy noworocznych wyprzedażach, brzmi: najlepiej kupować jedynie produkty, które odpowiadają nam w 100 procentach. Nic na siłę. Dzięki temu zyskamy pewność, że na takich zakupach faktycznie zaoszczędzimy, a nie wydamy pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.
1 komentarz
bardzo ciekawe polecam